Апное уві сні — потенційно серйозне порушення сну, у якому дихання багаторазово зупиняється і починається знову. Якщо ви голосно хропете і відчуваєте втому навіть після повноцінного нічного сну, у вас може бути апное сну.
Основними типами апное уві сні є:
• Обструктивне апное сну (ОАС) — найбільш поширена форма, що виникає, коли м’язи горла розслаблюються та блокують надходження повітря у легені.
• Центральне апное сну (ЦАС), яке виникає, коли мозок не надсилає правильні сигнали м’язам, що контролюють дихання.
• Центральне апное сну, викликане лікуванням, також відоме як складне апное сну, яке трапляється, коли людина має синдром обструктивного апное сну (діагностований з допомогою дослідження сну), який перетворюється на синдром центрального апное сну під час проходження терапії щодо синдрому обструктивного апное сну.
Якщо ви вважаєте, що у вас може бути апное уві сні, зверніться до лікаря. Лікування може полегшити симптоми та допомогти запобігти проблемам із серцем та інші ускладнення.
Симптоми
Симптоми обструктивного та центрального апное сну перекриваються, що іноді ускладнює визначення типу апное. Найбільш поширені симптоми обструктивного та центрального апное сну включають:
- Гучне хропіння.
- Епізоди, при яких ви перестаєте дихати під час сну, про які повідомила б інша людина.
- Задуха або задихання під час сну.
- Сухість у роті після пробудження.
- Ранковий головний біль.
- Труднощі зі сном, відомі як безсоння.
- Надмірна денна сонливість, відома як гіперсомнія.
- Труднощі з концентрацією уваги під час неспання.
- Дратівливість.
Коли слід звернутися до лікаря
Гучне хропіння може вказувати на потенційно серйозну проблему, але не всі, хто має апное уві сні, хропуть. Зверніться до свого лікаря, якщо у вас є симптоми апное уві сні. Запитайте свого лікаря про будь-які проблеми зі сном, які викликають у вас втому, сонливість і дратівливість.
Причини
Обструктивне апное уві сні
Цей тип апное сну відбувається, коли розслаблюються м’язи задньої горла. Ці м’язи підтримують м’яке небо, трикутний шматок тканини, що звисає з м’якого неба, званий язичком, мигдалики, бічні стінки горла та язик.
Коли м’язи розслабляються, ваші дихальні шляхи звужуються або закриваються, коли ви вдихаєте. Ви не можете отримати достатньо повітря, що може знизити рівень кисню у вашій крові. Ваш мозок відчуває, що ви не можете дихати, і ненадовго будить вас, щоб ви могли знову відкрити дихальні шляхи. Це пробудження зазвичай настільки коротке, що його не пам’ятаєте.
Ви можете пирхати, хропіти або задихатися. Ця схема може повторюватися від 5 до 30 разів або більше за кожну годину, всю ніч. Це ускладнює досягнення глибоких спокійних фаз сну.
Центральне апное сну
Ця менш поширена форма апное сну виникає, коли ваш мозок не може надсилати сигнали вашим дихальним м’язам. Це означає, що ви не докладаєте жодних зусиль для дихання протягом короткого періоду. Ви можете прокинутися з задишкою або вам буде важко заснути або залишатися уві сні.
Чинники ризику
Апное уві сні може вразити будь-яку, навіть дитину. Але певні чинники підвищують ризик.
Обструктивне апное сну
Чинники, що підвищують ризик цієї форми апное уві сні, включають:
- Надмірна вага. Ожиріння значно збільшує ризик ОАС .
- Окружність шиї. У людей із товстою шиєю дихальні шляхи можуть бути вже.
- Звужені дихальні шляхи. Можливо, ви успадкували вузьке горло.
- Бути чоловіком. Чоловіки в 2–3 рази частіше страждають на апное, ніж жінки. Однак у жінок ризик збільшується, якщо вони мають надмірну вагу або пережили менопаузу.
- Бути старшим. Апное уві сні зустрічається значно частіше у людей похилого віку.
- Сімейний анамнез. Наявність родичів із апное уві сні може збільшити ризик.
- Вживання алкоголю, седативних засобів або транквілізаторів.
- Куріння.У курців у три рази вища ймовірність обструктивного апное сну, ніж у людей, які ніколи не курили.
- Закладеність носа. Якщо у вас проблеми з диханням через ніс — чи то через анатомічні проблеми, чи то алергію — у вас більше шансів захворіти на обструктивний апное сну.
- Медичні стани. Застійна серцева недостатність, високий кров’яний тиск і діабет 2 типу – ось деякі стани, які можуть збільшити ризик обструктивного апное сну.
Центральне апное сну
Фактори ризику цієї форми апное уві сні включають:
- Бути старшими. Люди середнього та літнього віку мають більш високий ризик центрального апное сну.
- Бути чоловіком. Центральне апное сну частіше трапляється у чоловіків, ніж у жінок.
- Захворювання серця. Наявність застійної серцевої недостатності збільшує ризик.
- Використання наркотичних знеболювальних препаратів. Опіоїдні препарати, особливо тривалої дії, такі як метадон, збільшують ризик центрального апное сну.
- Інсульт. Перенесений інсульт збільшує ризик центрального апное сну.
Ускладнення
Апное сну – серйозне захворювання. Ускладнення ОАС можуть включати:
- Денна втома. Повторні пробудження, пов’язані з апное уві сні, унеможливлюють звичайний відновлювальний сон, що у свою чергу підвищує ймовірність сильної денної сонливості, втоми та дратівливості.
У вас можуть виникнути проблеми з концентрацією уваги, і ви можете заснути на роботі, під час перегляду телевізора або навіть під час керування автомобілем. Люди з апное уві сні мають підвищений ризик дорожньо-транспортних пригод і нещасних випадків на робочому місці.
Ви також можете відчувати себе запальним, примхливим або пригніченим. - Високий кров’яний тиск або проблеми із серцем. Раптове падіння рівня кисню в крові, що відбувається під час OSA, підвищує кров’яний тиск та навантажує серцево-судинну систему.
OSA також може збільшити ризик повторного серцевого нападу, інсульту і нерегулярного серцебиття, наприклад, миготливої аритмії. - Діабет 2 типу. Апное уві сні збільшує ризик розвитку резистентності до інсуліну та діабету 2 типу.
- Метаболічний синдром. Це розлад, який включає високий кров’яний тиск, аномальний рівень холестерину, високий рівень цукру в крові і збільшене коло талії, пов’язане з підвищеним ризиком серцевих захворювань.
- Ускладнення при прийомі ліків і хірургічному втручанні. Обструктивне апное сну також є проблемою при прийомі певних ліків та загальної анестезії.
Перед операцією розкажіть лікареві про своє апное уві сні та про те, як його лікують. - Проблеми із печінкою. Люди з апное уві сні частіше мають нерегулярні результати тестів на функцію печінки, а їхня печінка частіше демонструє ознаки цирозу, відомі як неалкогольна жирова хвороба печінки.
- Партнери без сну. Гучний хропіння може перешкодити будь-кому, хто спить поруч, добре виспатися. Часто партнерові доводиться йти в іншу кімнату чи навіть на інший поверх будинку, щоби поспати.
Ускладнення CSA можуть включати:
- Втома. Повторні пробудження, пов’язані з апное сну, унеможливлюють звичайний відновлювальний сон. Люди з центральним апное сну часто відчувають сильну втому, денну сонливість та дратівливість.
У вас можуть виникнути труднощі з концентрацією уваги, і ви можете заснути на роботі під час перегляду телевізора або навіть за кермом. - Серцево-судинні проблеми. Раптове падіння рівня кисню в крові, яке відбувається під час центрального апное сну, може негативно позначитися на здоров’ї серця.
Якщо є фонове захворювання серця, ці множинні епізоди низького вмісту кисню в крові, що повторюються, відомі як гіпоксія або гіпоксемія, погіршують прогноз і збільшують ризик порушень ритму серця.
Діагноз
Ваш лікар може провести оцінку на основі ваших симптомів та історії сну, яку ви можете надати за допомогою людини, яка спить з вами або є членом вашої родини, якщо це можливо.
Вас, швидше за все, спрямують у центр розладів сну. Там спеціаліст зі сну допоможе вам визначити необхідність подальшої оцінки.
Оцінка часто включає нічний моніторинг вашого дихання та інших функцій організму під час тестування сну в центрі сну. Домашнє тестування сну може бути варіантом. Тести для виявлення апное сну включають:
- Нічна полісомнографія. Під час цього тесту вас підключають до обладнання, яке відстежує роботу вашого серця, легенів та мозку, дихальні ритми, рухи рук та ніг, а також рівень кисню у крові під час сну.
- Домашні монітори сну. Ваш лікар може надати вам спрощені тести для використання будинку для діагностики апное сну. Ці тести зазвичай вимірюють частоту серцевих скорочень, рівень кисню у крові, потік повітря та характер дихання. Лікар, швидше за все, порекомендує полісомнографію в медичному центрі, що проводить тестування сну, а не домашній моніторинг сну , якщо є підозра на центральне апное сну.
Якщо результати нетипові, лікар може призначити терапію без додаткових тестів. Портативні пристрої моніторингу іноді пропускають апное уві сні. Тому ваш лікар може порекомендувати полісомнографію, навіть якщо ваші перші результати перебувають у межах норми.
Якщо у вас обструктивне апное сну, ваш лікар може направити вас до отоларинголога, щоб унеможливити закупорку носа або горла. Для пошуку причин центрального апное сну може бути потрібна оцінка у кардіолога, або лікаря, який спеціалізується на нервовій системі, званого неврологом.
Лікування
У разі легших випадків апное сну ваш лікар може порекомендувати лише зміну способу життя, наприклад, втрату ваги або відмову від куріння. Можливо, вам доведеться змінити позу, в якій ви спите. Якщо у вас назальна алергія, ваш лікар може порекомендувати лікування алергії.
Якщо ці заходи не покращують ваші симптоми або якщо апное помірне чи тяжке, доступний ряд інших методів лікування.
Деякі пристрої можуть допомогти відкрити заблоковані дихальні шляхи. В інших випадках може знадобитися хірургічне втручання.
Терапія синдрому обструктивного апное сну
- Постійний позитивний тиск у дихальних шляхах (CPAP). Якщо у вас помірне або важке обструктивне апное сну, вам може бути корисним використання апарату, який подає тиск повітря через маску під час сну. При CPAP (SEE-pap) тиск повітря дещо вищий, ніж тиск навколишнього повітря, і його досить, щоб тримати верхні дихальні шляхи відкритими, запобігаючи апное і хропіння.
Хоча CPAP є найбільш поширеним та надійним методом лікування апное уві сні, деякі люди вважають його громіздким чи незручним. Деякі люди відмовляються від апарата CPAP. Але з практикою більшість людей навчаються регулювати натяг ременів на масці, щоб досягти зручної та надійної посадки.
Можливо, вам доведеться скуштувати кілька типів масок, щоб знайти зручну. Не припиняйте використання апарату СІПАП, якщо у вас виникли проблеми. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб дізнатися, які зміни можна внести для підвищеннявашого комфорту.
Крім того, зверніться до свого лікаря, якщо ви все ще хропете або знову починаєте хропіти, незважаючи на лікування. Якщо ваша вага зміниться, може знадобитися налаштувати тиск CPAP. - Інші пристрої для тиску в дихальних шляхах. Якщо використання апарата CPAP продовжує бути для вас проблемою, ви можете використовувати інший тип пристрою для створення тиску в дихальних шляхах, який автоматично регулює тиск під час сну (авто-CPAP). Також доступні пристрої, які забезпечують позитивний дворівневий тиск у дихальних шляхах (BPAP). Вони забезпечують більший тиск при вдиху та менший при видиху.
- Оральні пристрої. Інший варіант – носіння орального пристосування, призначеного для підтримки горла відкритим. CPAP більш надійна та ефективна, ніж оральні пристрої, але оральні пристрої можуть бути більш простими у використанні. Деякі з них призначені для відкриття горла шляхом висування щелепи вперед, що іноді може полегшити хропіння та легке обструктивне апное сну.
Ви, мабуть, прочитаєте, почуєте або побачите телевізійну рекламу про різні методи лікування апное сну. Поговоріть зі своїм лікарем про будь-який метод лікування, перш ніж спробувати його.
Операція при ОАС
Хірургія може бути варіантом для людей з OSA, але зазвичай тільки після того, як інші методи лікування не дали результату. Зазвичай рекомендується щонайменше тримісячний пробний період інших варіантів лікування, перш ніж розглядати хірургію. Однак для невеликої кількості людей з певними проблемами структури щелепи операція є добрим першим варіантом.
Терапія CSA
- Лікування супутніх медичних проблем. Можливі причини центрального апное сну включають серцеві або нервово-м’язові розлади і лікування цих станів може допомогти. Інші методи лікування, які можуть використовуватися при ЦАС, включають додатковий кисень, CPAP, BPAP та адаптивну сервовентиляцію (ASV).
- Зміни у ліках. Вам можуть бути призначені ліки, які допомагають контролювати дихання, наприклад, ацетазоламід. Якщо ліки погіршують CSA, наприклад, опіоїди, ваш лікар може змінити ліки.
- Додатковий кисень. Використання додаткового кисню під час сну може допомогти, якщо у вас є центральне апное сну. Доступні різні форми кисню з пристроями для доставки кисню до легень.
- Адаптивна сервовентиляція (ASV). Це нещодавно схвалений пристрій повітряного потоку вивчає типовий патерн дихання і зберігає інформацію у вбудованому комп’ютері. Після того, як ви засинаєте, апарат використовує тиск, щоб регулювати ваш патерн дихання і запобігати паузам у диханні. ASV може бути варіантом для деяких людей з центральним апное сну, що виник у результаті лікування. Однак це може бути не найкращим вибором для людей з переважним центральним апное сну та прогресуючою серцевою недостатністю. І ASV не рекомендується для людей з тяжкою серцевою недостатністю.